Proč (ne)prodávat svou nemovitost bez realitky

 

Denně se zaobírám otázkou, proč si lidé chtějí dobrovolně prodávat svou nemovitost sami. Proč chtějí studovat, „jak se to na tom katastru dělá" a "co se může při převodu stát“? Proč chtějí prodávat dlouho za vysokou cenu až to nakonec prodají za málo, hlavně aby to už měli z pryč. Investují svůj čas do něčeho, co je stresuje a nebaví. Nebo za pár let přišli na to, že to stejně raději dají do realitní kanceláře (v tom lepším případě).

 

Ano uznávám, že jsou případy, kdy má se vyplatí se o svůj majetek postarat sám. Takový malý příklad ze života:

"Moje kamarádka prodávala auto. Co s tím autem? Dáme ho do bazaru, jak jinak? Zjišťovala jsem, kolik peněz má cca autobazar. Prosím ty, co práci prodejce aut dělají z lásky k lidem a berou za svoji mnohdy těžkou obchodnickou práci méně se nezlobte. Teď k tomu příběhu, cena onoho vozidla se pohybuje okolo 35 000 Kč, nabídka zněla jasně 15 000 Kč. Procenta si vypočítejte sami."

 

Auto a nemovitost jsou dva naprosto rozdilné předměty prodeje. V nesrovnatelných cenách. Rovněž přepis auta je mnohem jednodušší a rychlejší než u nemovitosti, to asi ví téměř každý. Za to když si auto jdete koupit, tam už odborník po boku dává velký smysl ;-)

 

A jsme u toho PROČ..

Proč si lidé berou k soudu advokáta a nesmolí si závěť sami doma na kolínku?

Proč většina žen chodí na melír a barvu ke kadeřnici?

Proč chodíme k automechanikovi?

 

Ano, většinu bychom mohli zvládnout sami doma, když bychom to nastudovali. Ale neděláme to! Protože nechceme špatně napsanou závěď, spálený melír, nebo nedotažená kola na autě. Chceme mít jistotu.

A znovu si kladu tu otázku. Když všechny tyhle záležitosti řešíme přes odborníky, tak proč obchod, který je mnohdy největší v našem životě, chceme řešit sami bez odborníka?

Jak to celé může dopadnout?
Jasně, špatně napsaná smlouva se opraví za další kolek na katastru za 1000 Kč a peníze za právníka, které samozřejmě většinou platí prodávající, ale co poškozené vztahy prodávající vs kupující?

 

Bez prostředníka se řeší obtížně

  • věcná břemena
  • exekuce
  • nezakreslené nemovitost v katastru nemovitostí
  • nespolehlivá protistrana

 

Co napsat na závěr?

Třeba mi někdo z Vás pomůže této problematice porozumět, ale obávám se, že toto je již hluboko zakořeněno v hlavách lidí v ČR. V některých zemích si totiž lidé zavolají rodinného makléře, či makléře, kterého jim někdo doporučí.

 

Věřte, že u nás v kanceláři je vše nastaveno tak, aby jste odcházeli jako vítězové! Pomůžeme a poradíme Vám, zkontrolujeme, zařídíme, vysvětlíme, připravíme a dopovíme na všechny Vaše dotazy, protože chceme, aby Váš největší obchod dopadl bezvadně.

 

Vaše Jana K.